Hry pro jednoho, hry v karanténě, a nebo když si mamka zlomí nohu
Když měla Adéla zlomenou nohu, slibovala jsem jí tipy na hry s dětmi doma. To bylo na podzim…. A protože se jarní prázdniny blíží a člověk nikdy neví, kdy zase zůstane doma, oprášila jsem hry a hlavolami, které jsme hráli jako děti cca 6 – 12 let. Stačí si vybrat, hry pro jednoho si užije i dospělý, aby si trochu procvičil hlavu.
Další inspirace ve starším článku Hry pro deštivý den.
Hry pro jednoho
Ne každý má sourozence a ne každý sourozenec je ochotný hrát stejnou hru. Pro tyto příležitosti máme naštěstí hry pro jednoho, které si užije i dospělý. Můžete je najít i na Pinterestu, sledujte nástěnku a budete je mít vždy po ruce.
Sólo domino
Spojíš všechny kameny? Dominové kameny otočit lícem dolů a zamíchat. Hráč si vezme 5 kamenů, jeden vyloží a potom se snaží přikládát kameny stejnými očky k sobě. Když již další nemůže dát, přibere si a opět bude mít 5 kamenů. A tak stále dokola dokud nevyloží vše a vyhraje nebo už další nelze vyložit a prohraje. Podaří se?
Obměna: Dle pravidel Matadora vykládát tak, aby součet oček na přiložených kamenech byl 7 (Sadu kamenů 6/6 – do 6 oček)
Samotář s kartami – Kolik najdete dvojic? Karty na prší zamíchejte a rozdělte na 4 hromádky. Ze 4 karet na vrchu hromádky skládejte dvojice o stejné hodnotě. Pokud nemáte stejné, jednu vyhoďte. Kolik dvojic se vám podaří posbírat?
Samotář
35 figurek a hrací plocha s jedním volným políčkem. Cílem hry je, aby zbylo co nejméně figurek. Ty se vyřazují přeskakováním (ne po uhlopříčce).
Bingo domino
Zamíchejte kameny a položte na stůl lícem dolů do řady vedle sebe. Potom otočte a začněte počítat od leva 1 – 12. V případě, že se shoduje pořadí a počet oček na kamenu (buď na jedné straně nebo na celém kamenu), můžete ho vyjmout z řady. Po 12 začínáte znovu od 0, a když se dostanete na konec řady začínáte znovu od začátku stále dokola, dokud neodeberete všechna domina z řady.
Sudoku s kartami – Z žolíkových karet si připravte karty JQKA od každé barvy. Jak dlouho vám bude trvat je poskládat do obrazce 4×4 tak, aby se v jednom sloupci ani řádku neopakovala stejná barva nebo hodnota?
Knoflíkový fotbal – hráč si připraví na stůl krabičku od čaje jako branku a knoflíky nebo žetony z dámy. Cvrnkáním se trefuje do branky přes celou délku nebo šířku stolu. Kolikrát se mu to povede za 5 minut?
Nova Luna
Desková hra je pro 1-4 hráče. Stavíte mozaiku a snažíte se zbavit všech svých žetonů.
Fallout – desková hra pro 1-4 hráče od 14 let, u nás hraje nadšenec od 10. Pro ty co mají rádi komplikovanější hry s hodně dílky.
Vrhcáby
Hra pro 1 a více hráčů s 5 kostkama. Hráči se střídají. V jednom tahu má hráč 3 hody a snaží se o některou z kombinací z tabulky. Hráč tedy hodí všemi kostkami a v dalších 2 hodech může házet jen některými kostkami tak, aby získal co nejvíc bodů za kombinaci. Body se v jednoduché variantě hry počítají dle počtu oček. Kombinace jedničky, dvojky, trojky, čtyřky, pětky, šestky – hráč dostane tolik bodů, kolik má stejných čísel (např. u jedniček), trojice, čtveřice, 3+2 je trojice a dvojice, malá postupka jsou 4 čísla vedle sebe, velká postupka je 5 čísel, generál jsou všechna čísla stejná. Do políčka cokoliv můžete napsat jednou součet bodů, které se vám k jiné kombinaci nehodí. Zbývající body je možné si převést do dalšího kola. Hra končí, když jeden hráč vyplní všechna políčka
Dej ber a magnetická auta lze hrát také v jednom, návod viz níže.
Hry na stole
Knoflíkový fotbal
Každý hráč si vezme 10 velkých knoflíků jedné barvy (my použili kameny z dámy), vyrovná si je na svou stranu stolu. Hráči se střídají v cvrnkání. Cílem hry je cvrnkáním do svých kamenů srazit soupeře ze stolu.
Malování s kostkou – každé straně kostky přiřaďte, co se bude kreslit. My tentokrát kreslili město, takže 1 = strom, 2 = silnice, 3 = domek, 4 = panelák, 5 = park, 6 = co chceš. Hráči střídavě hází a kreslí části svého města. Fantazii se meze nekladou. V létě jsme kreslili příšery.
Magnetická auta
Potřebujete tvrdší papír a 2 magnety pro každého hráče. Na papír si děti namalují dráhu, na kus papíru malé autíčko, které přilepí na magnetku. To potom stačí položit na silnici a druhým magnetem zespodu auto ovládat. Kdo vyhraje?
Domino Matador
Kameny pokládáme vedle sebe tak, aby byl součet ok na sousedících kamenech 7. Čtyři kostky fungují jako žolíci (tzv. matadoři – 6/1, 5/2, 4/3, 0/0 – můžete dát k jakékoliv kartě, další již musí být přiložena tak, aby byl součet 7). Každý hráč si vezme 3 kostky a 3 kostky z banku úplně odložíme (aby nemohli tipovat, co má soupeř). Hráči se střídají. Pokud hráč nemá kámen, který by přiložil, bere si z banku. Vyhraje ten, který se po vyčerpání banku, dřív zbaví svých kamenů nebo ten, kterému zbyde v ruce menší součet ok.
Brouček – Každý hráč si zvolí své číslo. Hráči střídavě házejí kostkou, a když jejich číslo padne, můžou si nakresilt část obrázku broučka. Vyhrává ten, kdo ho bude mít nakreslený jako první.
Dej ber
Na kostce jsme přepsali strany na: Dej 1, dej 2, vezmi 1, vezmi 2, všichni dají a ber vše. Každý dostal 10 kostek Dupla. Hráči postupně hází a řídí se příkazem kostky. Cílem bylo získat co nejvíce kostek. Když hráč již nemá žádnou kostku, má ještě poslední šanci hodit Vezmi. Naše kostka je zlodějka a o vše nás většinou připraví. A co ta vaše?
Jaký Kdo Co dělá S kým Kde?
Na pruh papíru napíše každý nahoru odpověď na otázku Jaký? 2x ohne, aby nebylo vidět co napsal a předá dalšímu hráči. Na další řádek každý napíše odpověď na otázku Kdo? zaroluje a pošle dál. A tak dále. Po poslední odpovědi Kde? rozrolujte a každý přečte celou větu. Zároveň si u toho můžete procvičit slovní druhy nebo stavbu věty.
Varianta hry – Jaký Kdo Co dělá Jak
Násobek – Hoďte 2 kostkami a hodnoty vynásobte. Vyhrává nejvyšší hodnota.
Zlaté století – Háže se 2 kostkami. Každý hráč si počítá body. Hozená čísla se sčítají. Pokud hráč hodí 2 stejná čísla, tak se výsledek hodu násobí. Vyhrává hráč, který první dosáhne nebo překročí 100 bodů.
Jednička – Hraje se s 1 kostkou. Každý hráč může házet kolikrát chce a sčítá si body. Ale když hodí 1, jeho kolo končí a ztrácí body za dané kolo. Pokud hráč ukončí kolo dřív, připočítá si body ke svému celkovému skore. Vyhrává hráč, který první dosáhne nebo překročí hranici 100 bodů.
Oko (jednadvacet) – S 1 kostkou. Každý hráč má maximálně 5 hodů v jednom kole. Vítězí ten, kdo hodí součtem bodů nejblíže k 21. Kdo přehodí prohrál.
Mary – Hra 1 kostkou. Každý hráč má 6 hodů. Pokud se hozené číslo rovná číslu pořadí hodu, toto číslo se počítá do hráčova skóre. Při prvním hodu se tedy bude počítat pouze 1, při druhém hodu pouze 2 atd. Maximální možný bodový zisk za hráčovu hru je: 1+2+3+4+5+6=21. Hráč s nejvyšším součtem je vítěz.
Lodě
Pozemky
Hráči si vezmou jeden list kostičkovaného papíru, každý svou barvu pastelky a 2 kostky. První hráč hodí kostkami (např. 3 a 5) a kdekoliv na papíře si může vytyčit svůj obdelníkový pozemek o této velikosti (3×5 nebo 5×3). Pak hraje druhý hráč. Vítěz může být ten, kdo má největší rozlohu pozemků nebo komu se vejde největší plný obdelník. Rovnou si zopakují násobení. Nebo prohraje ten, pro jehož hod již nezbyl prostor.
Hry v bytě
Hledej – menším dětem jsem po bytě schovala obrázky jejich oblíbených postaviček nebo třeba dřevěná písmenka, tak aby byli aspoň kousek vidět. Děti hledaly.
Na schovku – nestárnoucí klasika. Pokud máte malý byt, zkuste hrát večer potmě.
Terč
Nerf terč
Z roliček od toaletního papíru (krabiček nebo kelímků od jogurtu) uděláme pyramidu, kterou se snaží sestřelit buď míčky nebo u nás Nerf zbraní. V rámci vyrábění si můžou ruličky i ozdobit.
Malování a vyrábění
Když už dítě nemělo několik měsíců výtvarku, vytáhli jsme barvy. Nadšený z toho není, ale nakonec se zapojil. Další inspiraci na vyrábění jsem posbírala na Pinterestu.
Zažehlovací korálky na zlepšování jemné motoriky. Inspirace opět přibyla na Pinterestu.