Naš svět je zavalený věcmi, takže se v něm ztrácíme. Reklama i společnost nám tvrdí, že se bez nich neobejdeme. Ale kolik jich skutečně používáme a potřebujeme? Nebylo by nám lépe bez nich? Když už se však chceme pustit do třídění, zjistíme, že je těžké se s nimi rozloučit. Ať už proto, že k nim máme vztah, stály plno peněz anebo si říkáme „co kdyby“. Má třídění a vyhazování cenu? Ano. Neslibuji, že je nebudete potřebovat a bude to určitě chvíli potom, co je vyhodíte. Ale chcete je kvůli tomu opečovávat a uklízet, případně stěhovat deset let? Nebo celý život?
Co se stane, když to vyhodím? Nic. Co když to budu potřebovat? Možná. Plno věcí, které jsem deset let stěhovala, tak jsem to potřebovala přesně ve chvíli, když jsem je vyhodila, a to včetně takové kraviny jako je pouzdro na tuhé mýdlo. Ale je to takový problém to koupit znovu? A vůbec, potřebuji to nebo to můžu nahradit? Většinou je to nákup za pár korun. Kolikrát jsem něco takového koupila znovu, protože jsem ani nevěděla, že to mám. Takže odpověď je, ano vyhodit a to okamžitě. Pusťte se do toho.
Třídění a vyhazování zabírá čas, hodně času. Možná by bylo lepší se zamyslet už před nákupem, jestli tu věc skutečně potřebujeme. V hlavě si připomenout moto: Nic nekupuj, všechno máš. A také se zamyslet nad tím, jak dlouho nám bude věc sloužit, a že zabere náš čas i tím, že se jí budeme muset zbavit.
Kam s tím?
Začneme tím, co s vyřazenými věcmi. Zjednodušeně máte tři možnosti: Prodat – darovat – vyhodit
Možností je plno:
Prodat
Co jde, prodejte – Facebook Market, Bazos, Sbazar. Pokud na to nemáte nervy, máte třeba puberťáka, co si potřebuje přivydělat nebo kamarádku, kterou to baví, a s kterou můžete jít na půl. Vyplatí se do inzerátu věci pořádně popsat a nafotit, abyste neztráceli čas doplňováním informací. Také je dobré dát jasně najevo preferovaný způsob poslání/předání a jak dlouho jste ochotni rezervovat.
Darovat
Dar za symbolickou cenu – eliminuje ty, co hledají věci „zadarmo“, ale nechtějí pro to nic udělat, takže mrhají vašim časem. Ideální jsou facebookové bazárky, které jsou téměř v každém městě a věci si může příjemce vyzvednout.
Daruj kamarádům/kamarádkám – nářadí kutilovi, dětské věci a hračky dětem kamarádů, oblečení kamarádkám. Je to příležitost se sejít a i si navzájem vyměnit, co kdo nepotřebuje. Nebo můžete věci naskládat do pytle a odvézt postupně kamarádkám, ať si vyberou. Nafotit a poslat přes FB.
Darovat sousedům – možná už máte místo na odkládání použitelných věcí k rozebrání u popelnic, ve vestibulu bytového domu, na chodbě nebo u plotu svého domu. Obecně je odkládání věcí mimo popelnice nebo ve vestibulech zakázáno. Pokud je tolerováno, dejte tam věci s cedulkou, že jsou k rozebrání a kdy budou zlikvidovány, aby nevznikala černá skládka.
Daruj na dobročinné účely – ať už dobročinný bazar, azylový dům, charita – poohlédni se po okolí. Já jsem vezla před lety na podzim věci na dobročinný bazar v Praze, teď byl na konci září v Liberci.
Swap – nejvíc jich je na podzim, nejjednodušší vyhledávání událostí je na FB.
Knihy do knihobudky anebo je pošlete dál hned po přečtení.
Oblečení darujte nebo prodejte přes Vinted nebo Facebook Market. Více v článku Jak minimalizovat šatník
Nábytek – co neprodáte, můžete darovat do nábytkové banky, diakonie, SOS dětské vesničky, reuse centra, charitě… druhyzivotnabytku.cz/cs/donate-furniture a nebo Darujzaodvoz
Vyhodit
Vyhodit je až poslední možnost, i když kolikrát nejrychlejší a nejjednodušší. Na sběrný dvůr, do tříděného odpadu, popelnice, někde v obcích přistavují párkrát za rok kontejner na velkoobjemový odpad.
Třídění
Takže jdeme na třídění. Připravte si dostatečně velké pytle a krabice na věci, které nechcete. Viditelně si je označte: vyhodit – darovat – prodat.
- Ihned naházejte do koše vše, co je zničené, děravé, prošlé, fuflikaté a odneste to co nejdřív do popelnice. Naučte se vyhazovat věci hnedka.
- Pusťte se do toho. Zaměřte se na věci, které nepoužíváte. Dělají vám radost? Skutečně jich potřebujete tolik? Víte vůbec, že je máte?
- Odkládejte do krabic prodat a darovat věci, které nepotřebujete, nepřináší vám radost, nepoužíváte, omrzely se. Pokud máte některé věci pro někoho konkrétního, dejte je třeba do pytle na odpad a viditelně označte. Snažte se věcí co nejdřív zbavit, nenechávejte je stát v chodbě.
- Věci, které si nejste jistí, zavřete do krabice a označte datem za rok – když v ní celý ten rok zůstanou, můžete se krabice s klidným svědomím zbavit
Tohle je jen začátek. Jak minimalizovat šatník a kuchyň najdete podrobněji v článku Minimalismus ve skříni a Minimalismus v kuchyni. Také si můžete přečíst některou z knih o uklízení (tip na knihy má v článku pěkně zpracované na Žijeme minimalismem).
Co když nemám čas?
Vzít do ruky každou věc a zamyslet se, jeslti ji potřebujete zabere spoustu času. Zkuste to obráceně. Vyndejte věci ze skříně a vraťte tam jenom to, co skutečně potřebujete. Zbytku se zbavte.
Pokud nespěcháte, jenom se chcete věcí průběžně zbavit, vytřiďte je vždy, když vám taková nepotřebná věc padne do ruky. Já mám na dně skříně krabici, kam hážu oblečení, a když je plná, roztřídím ji, co daruju a zbytek rovnou do pytle a do kontejneru na textil. Dětské hračky a knížky, které nepotřebujeme, dávám do jiné krabice na dno skříně. Co jde prodat dávám inzeráty, když jdeme na návštěvu někam, kde mají děti, vezmu vždy něco s sebou.